Traverten Mermer Nedir? Neyden Oluşur?

Kullanıcı Değerlemesi:  / 1
Kötüİyi 
Yayın tarihi: 28 Haziran 2019
Gösterim: 7079

 Traverten Nedir? Neyden Oluşur?

İç Mimarinin bir parçası olan Travertenler, sıcak yeraltı sularının içinde çözünmüş olarak bulunan kalsiyum karbonatın yeryüzünde çökelmesi sonucunda meydana gelmiş bir tür taş çeşididir.

Pamukkale'de de görebileceğimiz bu taşlar, doğadaki oluşumuna göre farklı renk ve desenlerde işlenebilmektedir. Çoğunlukla krem,sarı,kahve ve kırmızı en çok bilinen traverten çeşitleridir.

Travertenin Yapısı Nasıldır?

Mermerden ve Granitten daha yumuşak bir yapıya sahiptir, bu özelliği kendisine daha doğal bir görünüm kazandırır. Yüzeyi sünger misali delikli ve hafiftir. Bu deliklerin çok soğuk havalarda içerisine su alması ve suyun donmasıyla, travertenin yapısında bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Mermer ve Granite Göre Dayanıklı mı?

Oluşum süreci mermer ve granit kadar uzun olmadığından yapısı dayanıksızdır. Temizlenmesi konusunda dikkatli olunmalıdır, kimyasal maddelerden ve asitlerden kolaylıkla etkilenebilmektedir.

Traverten Mermerler Pahalı mıdır?

Traverten Mermerlerin fiyatı En-Boy-Adet miktarına göre değişebilmektedir.

Travertenlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Hem zemin hem de duvar kaplaması olarak tercih edilebilir ve kullanıldığında bulunduğu ortama ayrı bir güzellik katar.
Travertenler sadece zemin ve duvar değil, daha bir çok alanda kullanışa elverişli taşlardır. Hatta lavabolarda ve traverten bloklarıyla tasarlanmış binaların gövdesinde bile görülebilir. Bu özelliğini yumuşak ve işlenmesi kolay yapısından alır.

Traverten Mermerler Uzun Vadeli Midir?

Tüm mermer cinslerinde olması gerektiği gibi yeterince dikkatli ve özenli kullanım sağlanırsa, travertenler de uzun ömürlü olarak kullanılabilirler. Aksi takdirde yapıları zayıf olduğu için diğer mermer türlerine göre daha çabuk hasar alabilir.

Traverten Tercih Edilmeli Mi?

Görsel bir şölen istiyorsanız evet tercih edilebilir. Yine de bu konular kişinin zevkine ve tercihine göre değişebileceği için, buna en doğru kararı ancak siz verebilirsiniz.

 

İLETİŞİM

ADRES:
Ceyhan Yolu Üzeri (Asri Mezarlık Yanı) Dedekorkut Mah. 841 sok. No: 65 Yureğir ADANA

TELEFON:
0322 323 13 13

CEP TELEFONU:
0533 598 69 67

E-POSTA:

info@osmanoglumermer.com

Bağlantılar